Co się dzieję w ciele po porodzie. Poznaj swoje ciało.

with Brak komentarzy

Powrót do zdrowia po porodzie jest bardzo ważnym procesem dla kobiety. Jeśli podejdziesz do niego z taką samą uwagą i troską, jak do stanu błogosławionego i do porodu, to nastąpi to zgodnie z naturą i fizjologią.

Niezależnie od tego, jak urodziło się Twoje dziecko – przez cesarskie cięcie czy siłami natury- ten wpis na temat „odzyskiwania ciała” pomoże ci zrozumieć, jakie niezwykłe przemiany zachodzą w organizmie mamy i jak uczynić ten proces wygodnym, bezpiecznym i przyjemnym.

 

Podczas trwania ciąży w macice  rośnie i rozwija się maleństwo- dzień po dniu. Ciało mamy zmienia się na zewnątrz i wewnątrz, a narządy ulegają przesunięciu. Macica rośnie i rozszerza się, a po porodzie wróci do wielkości sprzed ciąży.  Obkurczając się będzie stopniowo uwalniała się od odchodów połogowych przez drogi rodne. Następuje proces zwany inwolucją czyli stopniowy powrót do poprzedniego rozmiaru, kształtu, położenia sprzed ciąży(odnosi się to do narządów rozrodczych kobiety).

Okres ciąży i porodu jest okazją do zrozumienia, poznania i pokochania swojego ciała, a ta nowa wiedza i odczucia będą potrzebne do pomyślnego powrotu do zdrowia.

Im lepiej znasz swoje ciało, tym szybciej nastąpi powrót do zdrowia po porodzie.

Pierwsze 2 godziny - wczesny okres poporodowy

Gratulacje, dokonałaś cudu!

Przez 9 miesięcy Twoje ciało było gniazdkiem , w którym rozwinął się i wychował cudowny mały człowiek. Twoje ciało i teraz otacza go ciepłem i odżywia go.

W pierwszych godzinach dochodzi do wielu zmian w ciele. Po porodzie staniesz się lżejsza o 5-6 kg( ale ulga!)  – chodzi tu nie tylko wagę noworodka, ale i ciężar łożyska, pępowiny, płynu owodniowego i krwi.

Pierwsze dwie godziny po porodzie najlepiej poleżeć nawet nie wstawać do toalety, aby ciało odpoczęło. Niech „przyzwyczai się” do tego, że teraz jest inaczej. Będzie to dobre także, by unormowało się ciśnienie w jamie brzusznej oraz ciśnienie krwi. W tym czasie mięśnie macicy ostro i aktywnie się kurczą, macica niemal natychmiast się zmniejszy.

Następuje pierwszy główny kontakt mamy z dzieckiem, pierwsze spotkanie i pierwsze zakochanie – można nazwać to pierwszą randką. Niesamowite jest to, że kiedy tulisz, wąchasz, karmisz swoje dziecko – pomagasz swojemu ciału.

Mięśnie

W tym czasie możesz doświadczyć dyskomfortu w mięśniach, drżenia nóg i ramion. Możesz się czuć jakbyś była po niezwykle intensywnym treningu. To w tym czasie normalne. Poród to niezwykle intensywna praca fizyczna wykonywana przez mamę, podobnie jest porównywalna do biegu w maratonie. 

 Teraz głównym zadaniem jest odzyskać siły.

Jak? Odpoczynek w łóżku i ciepło dookoła ciebie. 

Tutaj pewnie będą cienie straszyć, że musisz się poruszać by nie mieć powikłań typu zakrzepów po porodzie. Ale wiemy dokładnie, że mama po porodzie z maluszkiem u boku nie leży na wznak nie ruszając się – raczej ta naturalna aktywność przy noworodku wystarcza. Co innego po cięciu cesarskim, tam już są inne zasady. Proponuje się wczesna pionizacja i delikatne ćwiczenia w łóżku.

Obrzęk

Możesz mieć po porodzie obrzęk nóg i krocza. Jest to spowodowane przejściem  się dziecka przez kanał rodny. Obrzęk trwa tylko 3-4 dni, a później zanika.

Staraj się leżeć z uniesionymi nogami – to pomoże zmniejszyć opuchliznę i wspomaga pracę nerek.

Krocze

Ponieważ krocze jest częścią kanału rodnego, przez który przechodzi dziecko, specjalny ciężar spada na ten obszar ciała. W momencie porodu najczęściej jest to uczucie rozdęcia, silny ucisk, dyskomfort. Natomiast po narodzinach dziecka przez jakiś czas te odczucia w kroczu utrzymują się, następnie stopniowo zanikają.

Jeżeli zdarzy się, że masz założone szwy po pęknięciu lub nacięciu położniczym, przez 10 dni trzeba będzie z większą uwagą pielęgnować krocze. Stosuj napary ziołowe do podmywania się, siadaj ostrożnie, aby szwy się nie rozeszły no i najważniejsze – jak tylko masz możliwość, to bądź bez majtek i podpaski, by krocze się wietrzyło.

W sklepach medycznych  można kupić specjalne poduszki z otworem w środku – nie wywierają ucisku na obszar krocza i pozwalają mamie na większą wygodę.

Dzień 1-3

Po porodzie warto chodzić do toalety co 2-3 godziny. Może się zdarzyć, że nie będziesz odczuwała potrzeby oddawania moczu i to normalne w pierwszym okresie po urodzeniu, kiedy wszystko dookoło pęcherza się rozciągało i uciskało, więc dobrze jest ustawić przypomnienie w telefonie lub budzik.

 Dzieje się tak, ponieważ macica nie wywiera już nacisku na pęcherz, jego ściany mogą mieć dodatkowy obrzęk, a ze względu na zmniejszone napięcie mięśni dna miednicy, impulsy nerwowe nie są jasne.

 Zdarza się, że ten spadek wrażliwości na potrzebę oddawania moczu jest spowodowany skurczem mięśni, przepełnieniem pęcherza moczowego lub strachem przed doświadczeniem bólu. Pomoże w tym przypadku oddawanie moczu pod prysznicem, czy kiedy podlewasz krocze cieplna wodą. Często przyczyną utraty wrażliwości jest stosowanie znieczulenia medycznego podczas porodu.

Stopniowo powróci aktywność życiowa organizmu i poszczególnych tkanek, obrzęki ustąpią i czucie zostanie przywrócone.

Zwykle dzieje się tak w pierwszej dobie.

Pełny pęcherz moczowy przeszkadza w obkurczaniu się macicy, może prowadzić do powstawania infekcji, a tym samym do procesu zapalnego. 

W ciągu doby po narodzinach dziecka wracają naturalne „polecenia” i odczucia organizmu- puls, temperatura ciała i ciśnienie.

Jeśli masz temperaturę 37,5 i więcej, może to być zarówno normalne, jak i oznaka choroby, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, aby wyeliminować stan zapalny.

 Najczęściej jelito zaczyna swoją pracę po 48 godzinach, czasem wcześniej lub później.

 Mleko przyjdzie wkrótce, więc możesz poczuć obrzęk w klatce piersiowej i lekkie swędzenie sutka. Od momentu urodzenia dziecka macica zmniejszyła się już o około szerokość palca i będzie to dalej postępowało.

Macica zaraz po urodzeniu i 40 dni po

Podczas ciąży macica powiększa się i waży około 1kg. W ciągu 40 dni po porodzie wraca do normy- 60 gram. Taki powrót jest dość odczuwalny i w połogu kobieta może czuć słabe skurcze macicy.

Obkurczanie się macicy jest odczuwalne natychmiast po pierwszym przyłożeniu maleństwa do piersi. Pomocnym przy obkurczaniu jest opróżniony pęcherz moczowy w ciągu półtorej godziny po porodzie i trzeba pamiętać, aby korzystać z toalety co 2-3 godziny.

Na szybszy powrót macicy do wielkości sprzed ciąży mają wpływ specjalne ćwiczenia, podwiązywanie brzucha, masaż i karmienie piersią. Dzielę się wideo instrukcjami w ebooku.

 

Wydzieliny połogowe

Po porodzie ciało ma wiele zadań. Jednym z nich jest wydalenie z ciała matki wszystkiego, co było potrzebne dla bezpiecznej ciąży i porodu. Dlatego, począwszy od pierwszych godzin po narodzinach dziecka, pojawiają się odchody połogowe. Krwawienie na początku jest obfite- początkowo ciemnoczerwone i z małymi skrzepami. Wydalanie wydzieliny połogowej może trwać nawet do ośmiu tygodni. Stopniowo ilość wydzielin maleje i z czasem staje się coraz jaśniejsza.

  Wydzieliny połogowe będą do tej pory, dopóki nie zagoi się miejsce, w którym łożysko zostało przymocowane do macicy. Gojenie następuje stopniowo i wydzielina zmienia się:

 

Przez pierwsze 5 dni po porodzie wydzielina jest krwista

od 6 do 10 dnia – obfita brązowe;

od 11 do 15 dnia – umiarkowanie żółta;

od 16 do 20 dnia – skąpa biała;

od trzeciego tygodnia wydzielina staje się śluzowata i stopniowo się zatrzymuje.

Często zmieniaj koszulę nocną, bieliznę jednorazową i pościel – pomoże to w lepszym odzyskaniu zdrowia i uchroni cię przed infekcjami i dyskomfortem. Warto podmywać krocze ciepłą wodą i naparem z ziół.Piersi 

Zazwyczaj trzeciego dnia po porodzie pojawia się mleko. Wcześniej w piersiach była  siara, której zwykle jest wystarczająco, aby odżywić dziecko.

 Na wiekszości oddziałach położniczych szanowane i chronione jest karmienie piersią. Ale warto na wszelki wypadek przypomnieć o swoich namiotach karmić wyłącznie piersią.

Jeżeli martwi Cię ilość pokarmu to możesz Skupić się na ilości oddawania moczu przez noworodka.

Do 7 dni liczba oddawania moczu przez dziecko powinna odpowiadać liczbie dni od porodu. Oznacza to, że jeżeli dziecko ma 2 dni i jest odpowiednio karmione, powinno siusiać co najmniej dwa razy dziennie.

 

Mleko przychodzi stopniowo. Rano mama może być zaskoczona i obudzić z silnym obrzękiem piersi. To jest normalne.

 

Aby uniknąć zastoju pokarmu przystawiaj dziecko często w różnych pozycjach. W nocy powinnaś karmić co najmniej 2-3 razy.

 

Jeśli odczuwasz podczas karmienia ból w sutkach , problem może być w pozycji karmienia i złym łapaniu sutka przez dziecko. Spróbuj innej pozycji i pomóż dziecku dobrze złapać pierś. Nie ciągnij za sutek, by wyjąć go z ust dziecka.

 

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się ze swoją położną czy z Doradcą Laktacyjnym. Pomoże to utrzymać i poprawić karmienie od samego początku.

Zostaw swój komentarz