Jak przygotować się do połogu?

with Brak komentarzy

Czy wiesz, że połóg może być piękny?

Kiedyś sama, jako położna, najbardziej skupiałam się na naturalnym porodzie i karmieniu piersią. Po swoich własnych porodach uświadomiłam sobie, jak ważny jest połóg. Na przebieg porodu często nie mamy wielkiego wpływu, lecz możemy w pełni zaplanować sobie połóg i dobrze go zorganizować.

Połóg jest w naszych rękach!

Pierwszy i bardzo ważny krok to dowartościowanie tego czasu. Pierwsze 40 dni po porodzie organizm mamy przystosowuje się do nowych funkcji. Ciało musi się jednocześnie zregenerować i zaadaptować do nowych warunków. To nie jest tak, że w 40 dni możesz wrócić do formy przedciążowej.

Powiem tobie teraz prawdę, być może trudną, a może właśnie piękną...

Już nigdy nie będziesz taka, jak dotąd. Już nigdy nie będziesz taka sama, jak wtedy, zanim zostałaś mamą. A od  tej chwili będziesz się zmieniać tylko na lepsze. Będziesz się rozwijać i twoje serce będzie wzrastać w miłości, w trosce, w pięknie.

Tradycyjnie mamie z dzieckiem dane jest 40 dni, by się poznać, oswoić,  nauczyć się siebie nawzajem. Dziecko uczy się przede wszystkim nowego sposobu odżywiania. Musi dostosować się do takiej piersi, jaką ma jego mama. Przyzwyczaja się do nowych dźwięków, nowych odczuć, dotyku, zapachów... Ten świat jest dla niego tak nowy, tak pociągający, a jednocześnie bardzo niebezpieczny. Natura tak to ustaliła, że przez te pierwsze dni  mama z dzieckiem są nierozłączni, by zajmowali się sobą nawzajem, by mieli jak najwięcej kontaktu.

W tradycjach różnych narodów kobieta po porodzie zostaje jak najdłużej w łóżku z dzieckiem. Taka właśnie pozycja pomaga nie tylko zregenerować siły po porodzie, ale też nawiązać bardzo czuły kontakt z noworodkiem.

Mama, która w te pierwsze dni po porodzie jest całkowicie oddana swojemu maluszkowi, w przyszłości czuje się bardziej pewna swojego macierzyństwa, jest zdrowsza, tak fizycznie jak i psychicznie. Po prostu szczęśliwa.

Czy chcesz, żeby twój połóg był piękny?

Teraz opowiem ci, co możesz zrobić już teraz, przed porodem. W jaki sposób możesz się przygotować, aby ten czas był dla ciebie naprawdę wyjątkowy, byś mogła poświęcić te pierwsze dni dla siebie i dla swojego maluszka. Zwłaszcza jeżeli to już nie pierwsze dziecko, na pewno czujesz wartość moich  słów.

Pobierz bezpłatną checklistę i przygotuj się do swojego połogu!

 

  • Pozwól sobie już dzisiaj poleżeć minimum 3-4 dni po porodzie. Pozwól sobie nie wstawać do starszych dzieci, do żadnych obowiązków domowych, a wychodzić z łóżka tylko do toalety.
  • Dużo rozmawiaj o swoich potrzebach po porodzie ze swoim mężem. Gdy mieszkamy daleko od swoich kobiet, matek, sióstr i przyjaciółek, to właśnie mężowie mają duży wpływ na nasz połóg. Często mężczyźni, szczególnie po pięknych naturalnych porodach, nie rozumieją w pełni, co oznacza ten cały wysiłek noszenia i rodzenie dzieci. Jeżeli po poprzednich porodach od razu wstawałaś i gotowałaś  obiad, to teraz mąż się zdziwi, że prosisz go o pomoc.
  • Już w stanie błogosławionym mów mężowi i wszystkim, jak chciałabyś, by wyglądał twój połóg. Długo przed porodem rozmawiajcie o tym, jak ważne jest dla ciebie, by móc poleżeć i odpocząć, poświęcić czas tylko dla maluszka. Mów o potrzebie ciszy i spokoju, dobrego jedzenia i snu w dzień.Opowiadaj o osobliwościach swojego stanu po porodzie i o możliwym dziwnym zachowaniu, żeby był do tego przygotowany psychicznie.  Mężczyźni potrzebują czasu, pewnie o  tym  wiesz. Uwierz mi, twój mąż będzie z siebie bardzo dumny, że potrafił dać ci wsparcie w tym najbardziej newralgicznym dla twojego zdrowia czasie.
  • Poproś swoje najbliższe przyjaciółki, by pomogły tobie przygotować się do połogu: znaleźć potrzebne zioła, przygotować jedzenie do zamrażalki dla całej rodziny, znaleźć inne potrzebne rzeczy, uszyć ci naturalne podkłady. Dogadaj się z kimś, kto może przyjść do ciebie po porodzie, by pomóc w domu, jednocześnie wesprzeć ciebie w te pierwsze wyjątkowe dni. Najlepiej jeżeli to będzie doświadczona mama.
  • Warto razem z mężem zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie finansowe, by mąż mógł nie pracować przez  pierwsze 40 dni po porodzie, a pomóc ci ze starszymi dziećmi i w domu.
  • Większość zakupów warto robić przez internet, by nikt nie musiał niepotrzebnie wychodzić do tłocznego miejsca.
  • I jeszcze raz poproś o pomoc bliskie kobiety, tłumacząc im uprzednio, że będziesz potrzebowała  wsparcia i pomocy fizycznej.
  • Uprzedź swoich znajomych i krewnych, że w pierwsze dni po porodzie będziesz skupiona na sobie i dziecku. Powiedz, że  chciałabyś porządnie odpocząć i dlatego ograniczasz wszelkie kontakty. Zorganizuj swoje sprawy w taki sposób, by w pierwsze dni nie włączać internetu i minimalnie korzystać z telefonu. Wtedy na pewno nic cię nie rozproszy i nie przegapisz wyjątkowych momentów. Jednocześnie twoje ciało i umysł porządnie odpoczną.
  • Szczególnie zatroszcz się i przygotuj swoje poporodowe “gniazdo”, czyli łóżko, w którym będziesz leżeć z maluszkiem. Wszystko wokół tego miejsca musi być wygodne dla ciebie. Wszystko czego potrzebujesz, musi być w zasięgu ręki:  ubranka dla dziecka, potrzebne  kosmetyki, kosz na śmieci, termosy z herbatkami ziołowymi, lekkie przekąski, książka, notes  do zapisywania, czysta woda do picia, pieluszki, ręczniki papierowe i kosz na pranie.
  • Ustal z mężem, że kiedy on wychodzi z domu, to  wszystko ma przygotować w taki sposób, żebyś nie musiała wstawać z łóżka. Jest to prawdziwa sztuka, ale jestem pewna, że twój mąż sobie z tym poradzi.

Pamiętaj, by w pełni świadomie pozwolić sobie na piękny połóg w ciszy i spokoju. W pięknym otoczeniu i z pełnym odpoczynkiem.

Prawidłowo ustawione priorytety pomogą ci podjąć prawidłowe decyzje.

Ludzie ważniejsi od rzeczy.

Dzieci ważniejsi od dorosłych.

Młodsi ważniejsi od starszych.

To są twoje priorytety na pierwsze 40 dni po porodzie.

Pamiętaj, by dbać o siebie!

Zostaw swój komentarz