Oczekiwania od męża na czas połogu.

 

O czym musisz wiedzieć kiedy Twoja żona przygotowuje się do porodu?

Przed wami pierwszy lub kolejny poród. Na pewno gorliwie przygotowujecie się do przyjęcia maluszka do waszej rodziny. Bierzecie udział w szkole rodzenia, wybieracie lekarza, położną, szykujecie  pokoik, kupujecie nowy fotelik samochodowy, łóżeczko itp.

Mam nadzieję, że zaopatrzyliście się również w wygodny fotel do karmienia dla mamy, przygotowaliście “gniazdko” gdzie razem z maluszkiem będzie odpoczywała i że wszystko jest przemyślane z punktu widzenia wygody dla mamy.

Czy zastanawiałeś się o czym jeszcze musisz wiedzieć, oprócz tego, jak wesprzeć kobietę w czasie porodu, jak przewijać i kąpać maluszka?

Jednym z największych wyzwań czekających na ciebie po porodzie jest odpowiednie wsparcie żony, pomoc i troska o nią. Jest to niesamowita i bardzo budująca część miłości małżeńskiej.

Połóg, czyli minimum pierwsze 40 dni po porodzie lub, jak kto woli 6 tygodni, jest najbardziej wrażliwym i delikatnym czasem dla kobiecego zdrowia. Jeszcze nigdy ciało kobiety nie przeżywało tak mocnej i szybkiej zmiany jak w czasie porodu. Jeszcze nigdy jej ciało nie potrzebowało tak dużej regeneracji.

 

Jeżeli zależy ci na tym, aby twoja kochana żona chciała rodzić następne dzieci, aby była zdrowa, silna, piękna, a w starości cieszyła się także zdrowiem –  to zainwestuj w godny połóg dla Niej.

Dzisiaj nie rodzimy tyle dzieci ile rodziły nasze prababcie.

Nie musimy także wracać tak szybko do ciężkiej pracy.

Medycyna jest na tyle rozwinięta, aby poprawić wszystko co jest chore w naszym ciele.

Jeśli jednak chciałbyś mieć więcej dzieci, jeśli bardziej odpowiada ci profilaktyka niż leczenie, na przykład chirurgiczne. Jeżeli zależy ci na dobrym samopoczuciu żony –  to z pewnością czas połogu powinien być dla ciebie priorytetem.

Niestety nawet dziś, przez brak odpowiedniego wsparcia i pomocy, kobiety w połogu popełniają wiele błędów, które często prowadzą do licznych dolegliwości, bólu czy problemów psychicznych. Któż najlepiej, jeśli nie kochający mąż, zatroszczy się o nowonarodzoną mamę i uchroni ją przed popełnieniem błędów?

Tak, oczywiście. Twoja pomoc przy dziecku jest również bardzo ważna. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że przez pierwsze miesiące największą i jedyną potrzebą dziecka – jest zdrowa mama, karmiąca piersią. Tak samo dla mamy najważniejszą potrzebą jest oddanie swojej uwagi dziecku.

… mój mąż

Ja sama miałam ogromne szczęście słyszeć od swojego męża: “Moja żona karmi nasze dziecko, a ja karmię żonę!”. I o to właśnie chodzi!

Chyba domyślasz się, że twoja żona może mieć pewne oczekiwania od Ciebie po porodzie. Szczególnie ma oczekiwania, jeżeli to jest następny poród i już wie co ją czeka.

Ten wpis jest świetną możliwością byś dobrze przygotował się do połogu i zaskoczył swoją żonę.

 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Oto potrzeby i oczekiwania kobiet w połogu:

  1. Tak samo jak przy porodzie, w połogu ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Jako głowa rodziny odpowiadasz za to, czy twoja żona czuję się bezpiecznie na wszystkich poziomach. Musi być pewna, że jej nie opuścisz, nawet pomimo tego, jak bardzo zmieni się jej ciało po porodzie. Musi być pewna, że weźmiesz “na klatę” jej skoki emocjonalne, wahania nastroju i jej dziwne zachowanie.
  1. Najważniejszą, podstawową potrzebą kobiety w połogu jest odpoczynek w pozycji leżącej. Tylko w takiej pozycji ciało ma pełny spokój i adaptacja porodowa przebiega w naturalny sposób. Każdy nawet minimalny wysiłek (kiedy żona coś podnosi, gdzieś szybciej idzie czy nachyla się) ma wpływa na proces rehabilitacji po porodzie.

Twoje zadanie to umożliwienie żonie wraz z maluszkiem spędzenia tych pierwszych, minimum 6 dni, w łóżku. W następnych tygodniach jest to także bardzo ważne, by kobieta maksymalnie dużo przebywała w łóżku. W takich chwilach powinieneś przejąć wiele obowiązków – troska o starsze dzieci, jeśli takowe są, zadbanie o gotowanie, czy dbanie o dom.

  1. Każda świadoma kobieta, która wie jak ważny w jej życiu i w życiu całej rodziny jest połóg, będzie oczekiwała, że mąż weźmie urlop. By ona mogła się zregenerować, mogła poleżeć z maluszkiem i nie martwić się o byt. Jeżeli mąż nie może wziąć urlopu, to będzie oczekiwała, że zapewni pomoc w domu –  babcię, mamę, koleżankę lub kogoś innego, kto będzie się opiekował domem póki mama odpoczywa po porodzie.
  1. Każda żona oczekuje, że po porodzie mąż będzie szczególnie czuły, miły i bardzo delikatny. Oczekuje, że będzie ją przytulał i całował, wypowiadał słowa uznania jej macierzyństwa i piękna mamy karmiącej. Nic dziwnego, że oczekuje  że mąż będzie robił drobne przyjemności – przygotowywał śniadanie do łóżka, pyszną herbatę, przynosił kwiaty. Badania pokazują, że czułość i delikatność męża do żony sprawia, że kobieta jest zdrowsza i silniejsza.

… to jeszcze nie koniec:)

  1. Jeszcze przed porodem spróbujcie wspólnie zaplanować zabezpieczenie finansowe tak, aby żona nie musiała się o to martwić, ani też szybko wracać do pracy. Oszczędności pomogą wam wziąć, chociażby, urlop nieodpłatny dla męża po porodzie. Przy takiej decyzji zawsze wyliczcie sobie zyski godnego połogu. Odpowiedzcie na pytanie, co jest dla Was bardziej wartościowe: dodatkowe dni pracy czy zdrowie żony i dobre samopoczucie całej rodziny?
  1. Każda kobieta po urodzeniu dziecka bardzo pragnie troski – szczególnie w sytuacji kiedy, na przykład, potrzebujesz wyjść z domu. Zatroszcz się, aby ona nie musiała wstawać. Picie i jedzenie, ubranka, pieluszki – wszystko niech będzie blisko łóżka mamy z dzieckiem.  Dobrze kiedy Wasz dom jest w miarę posprzątany, tak aby nie frustrować odpoczywającej mamy i podawać jej pomysłu, że już czas zająć się domem. Czas połogu to świetny czas na trening w rozwieszaniu prania, szczególny czas przygód i wyjść ze starszymi dziećmi, tak aby i one nie czuły się zaniedbane.
  1. Oczekuje, że mąż weźmie na ręce maleństwo jeśli jest niespokojne przy piersi mamy. Często bywa tak, że maluszka coś męczy i po prostu mamy i piersi nie wystarczą. Wtedy potrzebne są pewne, silne ręce taty, który łatwo uspokoi dziecko. 
  1. Oczekuje, że mąż ochroni ją od niepotrzebnych kontaktów, od gości, od smutnych nieprzyjemnych wiadomości ze świata. Połóg jest wyjątkowym czasem dla mamy, maluszka i całej rodziny. Ten czas nigdy się nie powtórzy, dlatego warto ograniczyć kontakty aby nic nie przeszkadzało i nie zakłócało tej harmonii. Goście i rozmawianie przez telefon zostawmy na później, kiedy mama i maluszek będą czuły się na siłach. Przez pierwsze 6 tygodni ograniczmy liczbę gości, którzy chcą po prostu przyjść i pogratulować. W zamian, z radością przyjmijmy gości, którzy chcą przyjść i pomóc w domu, przynieść  gotowe jedzenie, czy zrobić masaż mamie.

… masaż

  1. No właśnie masaż! Każda mama ucieszy się z masażu. Mąż może na przykład zrobić masaż pleców, gdyż długie karmienie, często w niewygodnej pozycji, powoduje bóle pleców. Masaż stóp, nóg, dłoni – wszystko wchodzi w grę. Potraktowana z miłością żona odpłaci tym samym i tobie w ciężkich momentach twojego życia. Zacznij dawać dobry przykład.
  1. Żona oczekuje, że miłość małżeńska wróci wtedy, kiedy ona o tym zdecyduje. Następuje to najczęściej kiedy jej ciało odczuje, że się zregenerowało. Jeżeli byłeś przy porodzie, to widziałeś trud i wyobrażasz sobie jak czuje się jej ciało. Potrzeba czasu, by rany w pochwie i kroczu się zagoiły, a ona zregenerowała. Uwierz mi, że twoja żona napełniona troską i miłością w połogu będzie chciała jak najszybciej obdarować ciebie swą miłością, ale na pewno nie odbędzie się to wcześniej niż 6 tygodni po porodzie. Jest to minimalny czas wstrzemięźliwości. Pierwsza miłość po porodzie ma być szczególnie delikatna i całkiem możliwe że krocze będzie potrzebowało dodatkowego nawilżenia. Świetnie sprawdza się w tym olej kokosowy.

Po przeczytaniu tego tekstu jestem pewna, że jesteś świetnie przygotowany i staniesz na wysokości swego zadania.

Pamiętaj. Piękny, godny połóg jest najlepszym prezentem dla twojej żony. Jest gestem uznania jej wartości, gestem twojej wdzięczności za trud noszenia, rodzenia i karmienia waszych dzieci. Jest to prezent cenniejszy od codziennych kwiatów czy kosztownych podarunków. 
 
 

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz